Poletje je letos prišlo rekordno zgodaj. In v mestih je vročina že otežila bivanje, ljubljanska urgenca je v prvih dneh letošnjih visokih temperatur sprejela precej pacientov. Razlog, zakaj je pogostokrat topleje v mestih kot na podeželju, pa je nastanek toplotnih otokov. To je pojav, ki je lahko tudi smrtonosen. Visoke temperature namreč lahko povzročijo zdravstvene težave. Raziskava EU je pokazala, da so bile višje temperature v mestih zaradi učinka mestnega toplotnega otoka poleti 2015 povezane s 6700 prezgodnjimi smrtmi, število pa vsako leto narašča.